برش لیزر چرخدنده

ساخت چرخدنده و چرخ های زنجیر در صنعت بسیار پرکاربرد است. در بیشتر موارد ساخت این قطعات با دستگاه های CNC و بسیار کند انجام می شود به همین دلیل هزینه ساخت چرخدنده ها بالا است. یکی از راه هایی که همواره می توان از آن برای ساخت انواع قطعات در صنایع گوناگون و کاربردهای مختلف استفاده کرد برش لیزر است. چرخدنده ها نیز از این قاعده مستثنا نیستند. برش لیزر چرخدنده استیل یا آهن می تواند راهی بسیار سریع، دقیق و با هزینه معقول برای ساخت انواع چرخدنده هاباشد. تصاویر زیر مربوط به برش لیزر چرخدنده های کوچک و بزرگ از جنس آهن با ضخامت های مختلف است که با کیفیت و دقت بسیار بالا ساخته شده است.

برش لیزر چرخدنده

معمولا، چرخ دنده ها از طریق قالب گیری با پودر فلز یا پلاستیک یا با تکنیک های ماشینکاری سنتی تولید می شوند. با کمک افق لیزر، می توانید این مسیر دشوار و پرهزینه را بوسیله برش لیزر چرخدنده انجام دهید. برش لیزری یک بسیار دقیق و سریع است که می تواند دنده ها را از فایل های کامپیوتری دو بعدی تولید کند. چندین نرم افزار و تکنیک برای به دست آوردن فایل دو بعدی برش که حاوی مکانیزم دنده شما است، وجود دارد.

طراحی کامپیوتری چرخدنده جهت برش لیزر

هنگام طراحی برش لیزری باید چند نکته را در نظرگرفت. اولین نکته این است که برش لیزر توانایی ایجاد زاویه یا پله ندارد و تنها اشکال دو بعدی را برش می زند. همچنین ضخامت برش دستگاه های برش لیزر محدود است. این نکته را در نظر داشته باشید. برای مثال برش لیزر استیل و آهن تا حداکثر ۲۰ میلیمتر در افق لیزر انجام می گیرد. برای بررسی ضخامت های قابل برش در افق لیزر به اینجا مراجعه نمایید.