برش لیزری فلزات چگونه انجام میشود؟

دلیل استفاده از اشعه ی لیزر برای برش چیست؟

برش لیزری : استفاده از لیزر برای اهداف و کارهای بسیاری رایج شده. یکی از کاربردهای پر طرفدار از لیزر برش ورق ها و صفحه‌های فلزی مانند فولاد خنک، فولاد ضد زنگ و ورق آلومینیوم است که فرایند برش لیزری روی آنها بسیار دقیق و کیفیت برش بسیار عالی است، عرض پوسته  کمی دارد و منطقه تحت تأثیر حرارت لیزر کوچک است همچنین برش لیزر، امکان تولید اشکال بسیار پیچیده و سوراخ های کوچک را روی صفحه های فلزی به راحتی امکان پذیر می کند.

حتما می‌دانید که کلمهLASER  مخفف عبارت لاتینLight Amplification by Stimulated Emission of Radiation است. اما باید ببینیم این کار چطور انجام می‌شود؟

برش لیزری فلزات

 

برش لیزری چطور انجام میشود؟

اشعه ی لیزر ستونی با نور بسیار شدید، با یک طول موج یا رنگ است. در لیزر CO2 معمولی، این طول موج در قسمت مادون قرمز طیف نور است، به همین دلیل برای چشم انسان قابل دیدن نیست. قطر پرتو در حدود ۳/۴ اینچ است که از طریق تشدید کننده لیزر، که پرتو را ایجاد می کند، از طریق مسیر پرتو دستگاه حرکت می کند. قبل از اینکه بالاخره روی صفحه متمرکز شود، ممکن است توسط تعدادی آینه در چند جهت مختلف برگشت شود. پرتوی لیزر متمرکز درست قبل از برخورد به صفحه از سوراخ یک نازل عبور می کند و یک گاز فشرده مثل اکسیژن یا نیتروژن در سوراخ نازل جریان دارد.

فوکوس یا تمرکز کردن پرتو لیزر به وسیله ی لنز مخصوص یا یک آینه‌ی منحنی انجام می‌شود و این در سر برش لیزر صورت می گیرد. پرتو باید دقیقاً متمرکز شود تا شکل نقطه کانونی و چگالی انرژی در آن نقطه کاملاً گرد و سازگار باشد و در نازل قرار داشته باشد. با تمرکز پرتو بزرگ به یک نقطه دقیق، تراکم گرما در آن نقطه بسیار شدید است. که برش لیزری را انجام میدهد.

بیایید به یک مثال جالب توجه کنید. حتما شما هم در بچگی با استفاده از یک ذره بین و متمرکز کردن نور خورشید چیزی مثل کاغذ را سوزانده اید، حال به این فکر کنید که قرار است ۶ کیلو وات انرژی در نقطه ای متمرکز شود چه اتفاقی خواهد افتاد؟ این میزان انرژی متمرکز قطعا میتواند گرمایی بسیار شدید ایجاد کند که یک ورق فلزی را بسوزاند.

پارامترهای زیادی وجود دارد که بر کیفیت برش لیزری فلزات تأثیر می گذارد، اما تا زمانی که همه ی پارامتر ها به درستی کنترل و انجام شوند، برش لیزری یک فرآیند برش پایدار ، قابل اعتماد و بسیار دقیق است.

برای انجام پروژه های مربوط به برش لیزری فلزات میتوانید به افق لیزر اعتماد کنید.

مطالب مرتبط

ارسال پاسخ