فرآیند برش لیزری و انواع آن

لیزر چیست؟

برای فهمیدن اینکه برش لیزری چیست ابتدا باید بدانیم که لیزر چیست؟ لیزر به عنوان شکلی کاملا جدید از انرژی ها ظهور کرد. این روش قادر به گرما دادن، ذوب و حتی بخار کردن مواد با انرژی زیاد است. لیزرها به عنوان یک وسیله ایده آل برای انتقال انرژی شدید اما کنترل پذیر دیده می شوند. از لیزر استفاده های متعددی میشود با این حال بیشترین کاربرد آن برای برش است.

لیزر برای برش فلزات

برش لیزری چیست؟

برش لیزری عموما یک فرآیند حرارتی است که در آن از یک پرتوی لیزر متمرکز برای ذوب مواد در یک ناحیه استفاده می شود. برای بیرون راندن مواد مذاب و ایجاد سرپوش از یک جت گاز محور استفاده می شود. برش به واسطه ی دستگاه سی ان سی به طور مداوم تا تکمیل شدن طرح نهایی انجام میشود.

برش لیزر فلزات

برش لیزری در سه نوع مختلف وجود دارد:

  1. برش فیوژن
  2. برش شعله
  3. برش از راه دور

در برش لیزری فیوژن، از گاز بی اثر (معمولا ازت) برای بیرون راندن ماده مذاب از داخل سر استفاده میشود. گاز نیتروژن با ماده مذاب به طور گرمازا واکنش نشان نمیدهد بنابراین به ورودی انرژی هم کمکی نمی کند.

در برش شعله از اکسیژن به عنوان گاز کمکی استفاده می شود. علاوه بر اعمال نیروی مکانیکی بر روی مواد مذاب ، این یک واکنش گرمازا ایجاد می کند که باعث افزایش ورودی انرژی به فرآیند می شود.

در برش از راه دور، ماده توسط بخشی از پرتو لیزر با شدت بالا تبخیر می شود و اجازه می دهد تا ورقهای نازک بدون گاز کمکی بریده شود.

بهبود در دقت ، مربع بودن لبه و کنترل ورودی گرما باعث شده که لیزر به طور فزاینده ای جایگزین سایر روشهای برش پروفایل مانند پلاسما و سوخت اکسی و غیره شود. دستگاههای برش لیزری زیادی به منظور برش در بازار وجود دارد که میتوان از آنها برای برش فلزات و چوبها استفاده کرد.

برای استفاده از خدمات برش لیزر فلزات در افق لیزر کافیست با مرکز افق لیزر تماس بگیرید. بهترین خدمات با سرعت بالا در انجام سفارشات.

برش لیزر فلزات در تهران

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط

ارسال پاسخ